عمومی

برنامه ریزی برای زندگی مشترک و استقلال مالی

money-and-stress

همیشه پیش گیری بهترین راه س. راه پیش گیری هم می تونه همون باشه که اول بحث گفتیم. یعنی این که دقت کنین و ببینین آدمی که قراره با اون زندگی کنین در باره پول چیجوری فکر میکنه.

مهم ترین منبع استرس

الان، مدیریت مسائل مالی یکی از شایع ترین منابع استرس زا واسه زوج هاست. اصلا هم عجیب نیس که این مسائل بتونن این همه استرس رو در زندگی یه زوج، مخصوصا زوج جوون، بسازن، اگه کمی دقیق به زندگی فکر کنین، قبول کردن این واقعیت براتون بسیار ساده س!؛ این واقعیت که ۸۰ درصد از ساعتای مریضی ما در زندگی و ۸۰ درصد از فکرمون در این ساعتا صرف پول می شه و این که چیجوری پول در بیاریم، چیجوری خرج کنیم، و چیجوری پس اندازش کنیم.

 پس اصلا بعید نیس اینجور مسئله ای که بیشترین وقت بیداری رو به خودش اختصاص میده و مهم ترین منبع استرس و البته یکی از مهم ترین عوامل اختلاف در خونواده هاست بحثای ناتموم و اختلافاتی که به وجود میان ممکنه ساده به نظر برسن، اما در مدت کوتاهی می تونن به مسائل حل نشدنی تبدیل شن و بنیان خونواده رو با خطرات جدی مواجه کنن.

شکل های جور واجور دعواهای پولی

پول داشتن یا نداشتن مسئله ای نیس که نشه اون رو فهمید یا قبول کرد. دعواهایی که ریشه در پول دارن بیشترً به خاطر داشتن یا نداشتن پول نیس این دعواها معمولا سخت تر از این حرفا هستن. یکی از مهم ترین دعواهای زن و شوهرا بر سر پول مدیریت مالی خانواده س. این که قدرت اراده کردن و برنامه ریزی واسه مسائل مالی و کی خرج کردن و کجا خرج کردن بردوش کی باشه. کار که به این جا می رسه، مناقشات هم شروع می شه دعواهایی مثل این که هرکی قدرت مالی بیشتری داره باید حق اراده کردن هم داشته باشه. با این که هرکی فکر اقتصادی بهتری داره باید تصمیم گیرنده باشه و مسائلی مثل این مسئله هم اینه که این دعواها همون وقتی رخ میدن که زن و شوهرا واسه انتخاب کسی که قدرت مالی بیشتری داره یا مغز اقتصادی اش بهتر کار می کنه توافق ندارن.

یکی دیگه از دعواها هم معمولاً بحث بر سر اولویت خرج کردنه مخصوصاً وقتی که چیزهای مورد علاقه یه زوج واسه نوع خرج کردن پول شون مثل هم نباشه. البته اصلا غیر طبیعی نیس که موضوعات مورد علاقه مردان و زنان واسه پول خرج کردن با هم فرق داشته باشه اما به هر حال میشه راه میونه ای پیدا کرد که علاقه های متفاوت باعث دعوا و دردسر نشه.

غیر از مدیریت کردن و خرج کردن، پس انداز کردن هم می تونه باعث دعوا شه. اگه بحث پس انداز « داشته باشیم» یا « نداشته باشیم » حل شه، تازه زن و شوهرا به این می رسن که کجا و چیجوری پس انداز کنن/ نوع، مدت و مقدار سرمایه گذاری از اون موضوعات دعوا انگیزیه که بعضی وقتا به جای دادن نتیجه خوب، نتیجه های منفی به بار می آورد.

وقتی هر کدوم از زن و شوهرا فکر می کنن طرف مقابل در حال ارتکاب بزرگ ترین اشتباهه و خودشون بهتر می دونن که باید پول شون رو که شاید همه سرمایه شونه، کجا پس انداز کنن که جواب بهتری بگیرن.

بعضیا از آدما هم باور دارن پول، واسه خرج کردنه. این عده شاید از نوادگان کسائی هستن که ضرب المثل « پول چرک کف دسته » رو سر زبانا انداختن. روشنه که آدمایی با این باور، توجه چندانی به پس انداز کردن ندارن و اگه در برابر کسائی قرار بگیرن که پول براشون مایه آرامشه، با مشکلات بزرگ مواجه می شن

چیجوری به پول نگاه می کنین؟

ریشه همه مشکلاتی که در خونواده ها بر سر پول به وجود میاد در نگاه فرق آدما به پوله. واقعیت اینه که هر کسی با یه چشم به پول نگاه می کنه. پول در نگاه و البته رفتار آدما، بعضی وقتا چرک کف دسته و وقتی دیگه ضامن خوشبختی. نگاه های متفاوتی که اگه هر کدوم شون مربوط به یه زوج باشه می تونه باعث به وجود اومدن اختلافای ناتموم شه. پس لازمه هر کسی با خودش روراست باشه و بدونه که چیجوری به پول نگاه می کنه و براساس اون شریک زندگی اش رو انتخاب کنه.

اگه هم قبل از رسیدن به این علم شریک زندگی اش رو انتخاب کرده بود، دست کم می تونه نگاه خودش و با طرف مقابل رو کم کنه، شناختی که در هر صورت باعث کمک می شه.

اما این که چند نوع نگاه به پول هست، مسئله پیچیده ای نیس با یه نگاه ساده به دور و بر تون می تونین شکل های جور واجور نگاه ها رو به پول ببینین.

یه سری از آدما به پول به چشم دلیلی واسه حفظ برتری و قدرت نگاه می کنن. کسائی که احساس می کنن پول داشتن می تونه اونا رو نسبت به دور و بری ها شون برتر و بالاتر جلوه دهد.

این دسته از آدما مطمئنا میخوان به شکلی زندگی کنن که پولدار بودن یا در نگاه خودشون برتر بودنشون معلوم باشه، گرون قیمت که نشونه پول داشتنه و به اونا احساس قدرت میده.

بعضیا دیگه به پول به چشم دلیلی واسه آرامش نگاه می کنن. این آدما از داشتن پولی که می تونه در هر زمان به کمک شون بیاد احساس آرامش می کنن و طبیعیه که شدیدا در خرج کردن پول محافظه کارن و واسه پس اندازش حسابی تلاش می کنن.

بعضیا از آدما هم باور دارن پول واسه خرج کردنه این عده شاید از نوادگان کسائی هستن که ضرب المثل «پول چرک کف دسته» رو سر زبانا انداختن روشنه که آدمایی با این باور، توجه چندانی به پس انداز کردن ندارن و اگه در برابر کسائی قرار بگیرن که پول براشون مایه آرامشه، با مشکلات بزرگ مواجه می شن.

یه دسته دیگه از آدما هستن که احساس می کنن وقتی پول دارن می تونن زندگی رو خودشون کنترل کنن، آدمایی که به پول به عنوان ابزاری واسه جداگونه بودن نگاه می کنن کسائی که فکر می کنن باید حتما یه منبع جداگونه مالی داشته باشن، و گرنه نمی تونن زندگی شون رو خوب و اون طور که دلشون می خواد، کنترل کنن به خاطر همین همیشه به فکر داشتن پس انداز جداگونه و درآمد پنهونی هستن که می تونه باعث کدورت و بروز اختلاف در زندگی باشه.

از پول نترسین

همیشه پیش گیری بهترین راه س. راه پیش گیری هم می تونه همون باشه که اول بحث گفتیم. یعنی این که دقت کنین و ببینین آدمی که قراره با اون زندگی کنین درباره پول چیجوری فکر میکنه. اصلا هم نباید فکر کنین که این مسئله بی ارزش یا شما حساسیتی در این مورد ندارین وارد زندگی که بشوید، همه مسائل پررنگ می شن و حساسیتاتون هم تازه خودشون رو نشون میدن.

پس، میشه از همون اول کار با سوالای صریحی مثل « نوع نگاه شما به پول » و « نظرتون در باره پس انداز » تکلیف تون رو مشخص کنین. اما اگه کار از این حرفا گذشته بود و درگیر زندگی بودین، می تونین یه سری راه حل مناسب واسه فرار از مشکلات مالی در زندگی تون اجرا کنین، راه هایی که خیلی ساده، انجام پذیر و البته با نتیجه خوب هستن.

توافق کنین

اولین کار اینه که در باره دید گاه های متفاوت تون به توافق برسین. اگه هم نظر بودین که چه بهتر، اما اگه نبودین، باید با بحث منطقی در آخر به نتیجه ای برسین که هر دو طرف رو راضی کنه.

در ماه اهداف مالی خونواده رو مشخص کنین

یعنی باید بدونین تا آخر ماه قراره چقدر خرج و چقدر پس انداز کنین بعد از چند وقت و بعد از رسیدن به یه نقطه ثابت، می تونین واسه ۶ ماه و در آخر یه سال آینده برنامه ریزی کنین.

الگوی پس انداز داشته باشین

ممکنه این پس اندازه خیلی ناچیز باشه، اما باید وجود داشته باشه معمولاً ۲۰ تا ۳۰ درصد از درآمد ثابت خونواده می تونه پس انداز شه، مبلغی که بعد از حذف خرجای ثابت از در اومد باید به کنار گذاشتن اون واسه روز نکنه فکر کرد.

واسه بدهکاری هاشون برنامه ریزی کنین

این بدهکاری میشه وام قرض، قسط و خیلی چیزای دیگه باشه، مسئله ای که یکی از شایع ترین دلایل مشکلات مالی بین زوج هاست. پس، بدهکاریا رو دست کم نگیرید و واسه پس دادن شون برنامه داشته باشین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

بازنشر برنامه ریزی مالی تبیان چیجوری