بررسی جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی ازدیدگاه فقه امامیه و حقوق ایران- …

بخش (۲) ۱ این قانون یک معیار ذهنی را مورد قبول قرار می دهد: مساله آن است که؛ آیا متهم عملاً معتقد بوده است که زن راضی است (یا خیر). معقول بودن این اعتقاد، تنها از لحاظ اثباتی مهم می باشد. بدین ترتیب به نظر می رسد که جائی برای معیار عینی بی تفاوتی، وجود ندارد اگر متهم صادقانه معتقد به رضایت زن بوده (و این اعتقاد برای هیئت منصفه اثبات شود) وی محکوم به جرم زنای به عنف نخواهد شد و بدون توجه به اینکه اعتقادش تا چه حد نامعقول بوده است. باز می توان درستی چنین برخوردی را مورد تردید قرار داد.
اشتباه مرد در اینجا به سهولت قابل رفع است. اگر کمترین تردیدی در مورد رضایت زن وجود داشته باشد، مرد باید از او سوال کند. بهرحال وی به اندازه کافی نزدیک هست که بتواند این کار را به سهولت انجام دهد. قصور در چنین پرسشی نشانگر عدم توجه به تمامیت جسمانی زن است. عدم دقت و مراقبت لازم، در شرایطی که به سهولت قابل اعمال بوده است، مسلماً قابل سرزنش می باشد و وقتی منجر به صدمه عمده ای، چون نقص خودمختاری زن بر جسمش، می گردد بدون تردید باید برای توجیه تقبیح اخلاقی حقوق جزا کافی تلقی می شود.
۴-پسر زیر ۱۴ سال را نمی توان در خصوص تجاوز به عنف محرم شناخت ولی می توان او را به حمله خلاف عفت محکوم کرد
۵-زنی که یک مرد را وادار به انجام مقاربت جنسی غیرقانونی می کند، به اتهام حمله و یورش خلاف عفت مسئولیت خواهد داشت.
نکته: زنای به عنف (تجاوز جنسی) فقط علیه زنان قابل ارتکاب هست
۵-نزدیکی با دختران زیر ۱۶سال
به موجب ماده ۵- نزدیکی با دختر زیر ۱۳ سال مجازات حبس دارد. رضایت (دختر) دفاع محسوب نمی شود، همچنین این عقیده معقول که او بیش از ۱۳ سال سن دارد دفاع محسوب نمی شود.
براساس ماده ۶- نزدیکی با دختر زیر ۱۶ سال، ۲ سال مجازات حبس دارد. اگر متهم زیر ۲۴ سال و پیش از این بخاطر جرم مشابهی محکوم نشده باشد و به گونه ای معقول فکر کند که دختر مزبور بیش از ۱۶ سال داشته، دفاع محسوب خواهد شد.
هرچند گفته شده است که هدف از وضع این قانون حمایت از حق والدین دائر بر برخورداری از دختران عفیف می باشد. لیکن نظر منطقی تر آن است که هدف قانون در اینجا حمایت از افراد نابالغ در مقابل صدمات روحی ناشی از نزدیکی جنسی، که به نظر می رسد در صورت نرسیدن به رشد جنسی کافی حاصل خواهد شد می باشد.
۶-بی عفتی با کودکان
قانون ۱۹۶۰ میلادی عمل خلاف عفت با کودکان، مقرر می دارد هر کسی که عملی توام با بی عفتی فاحش را با یک کودک زیر ۱۴ سال یا نسبت به او انجام دهد، یا کودک زیر ۱۴ سال را تحریک به، انجام چنین عملی با خودش یا دیگری نماید، مرتکبی جرم گردیده است. لذا این جرم جامع تر از تهدید به عمل خلاف عفت است. زیرا الزاماً نیازی نیست که تهدیدی صورت گرفته باشد.
۷-زنای با محارم
رابطه جنسی بین مرد با مادر، دختر، خواهر ناتنی یا نوه (دختری) خود یا بین زن بیش از ۱۶ سال با پدر، پسر برادر، برادر ناتنی و یا پدربزرگ خود، حتی اگر طرفین راضی باشند. در صورتی که طرفین از روابطشان اطلاع و آگاهی داشته باشند، زنای با محارم یک جرم جنایی محسوب می شود و قابل مجازات تا ۷ سال است ( یا با دختر زیر ۱۳ سال، حداکثر مجازات حبس ابد است) اما بدون کسب رضایت، دادستان کل هیچگونه تعقیبی صورت نخواهد گرفت. روابط برشمرده در بالا شامل روابط نامشروع هم می شود. این که یک جرم مبتنی بر قانون موضوعه است برای مردی که دختر ۱۶ ساله را تشویق به داشتن رابطه جنسی با خودش می کند، اما اگر دختر زیر ۱۶ سال باشد، در صورتی که این رابطه برقرار شود، دختر مقصر به ارتکاب هیچ جرمی نخواهد بود.
با این وجود به نظر می رسد عیب بزرگی که تقسیم بندی جرایم جنسی در نظام کیفری انگلستان دارد این است که این تقسیم بندی دارای انسجام نمی باشد و مخرج مشترک این جرایم جنسی عمدتاً این نیست که همه آنها از روی میل به ارضاء جنسی ارتکاب می یابند، بلکه آن است که: همه آنها نمایندگی نوعی اظهار قدرت توسط مردی که تفوق خود بر قربانی و تحقیر وی را می طلبد می باشد.
نظام حقوق کیفری کشور کانادا در جرایم خلاف اخلاق و عفت عمومی بسیار شبیه حقوق کیفری انگلیس است، با این تفاوت که قانونگذاران در کشور کانادا جرم زنای به عنف را به کلی منسوخ کرده اند و به جای آن جرم درجه بندی شده ایراد ضرب و جرح جنسی را جایگزین نموده اند. ایراد ضرب و جرح جنسی ساده دارای حداکثر مجازات ۱۰ سال، ایراد ضرب و جرح جنسی همراه با صدمه بدنی، استفاده از اسلحه یا شخص ثالث دارای حداکثر مجازات ۱۴ سال و نهایتاً ایراد ضرب و جرح جنسی مشدده توام با جرح، معلول کردن یا در معرض خطر انداختن زندگی، دارای حداکثر مجازات حبس ابد است. این تفاوت سبب می گردد تا تاکید از عنصر جنسی جرم دور شده و به تجاوزی که واقعاً بیان شده، نزدیک شود. همچنین درجه بندی جرم، ساختار بیشتری به مجازاتها می دهد.[۲۰]
۲-۲-بخش دوم: اقسام جرایم علیه عفت واخلاق عمومی
۲-۲-۱- زنا
زنا از گناهان بزرگ است، خدای تعالی می فرماید: «وَ الَّذِینَ لاَ یَدْعُونَ مَعَ اللَّهِ إِلٰهاً آخَرَ وَ لاَ یَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللَّهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ وَ لاَ یَزْنُونَ وَ مَنْ یَفْعَلْ ذلِکَ یَلْقَ أَثَاماً»« یُضَاعَفْ لَهُ الْعَذَابُ یَوْمَ الْقِیَامَهِ وَ یَخْلُدْ فِیهِ مُهَاناً» «آنان که با الله خدای دیگر را نمی خوانند و کسی را خداوند خونش را حرام دانسته، جز به حق، نمی کشند و زنا نمی کنند و هر کس این کار را انجام دهد گناهی کرده است که در روز قیامت عذابش زیاد می شود و همیشه در آن به خواری می ماند»[۲۱] و در روایات نیز از امیرالمومنین علیه السلام نقل گردیده که فرموده اند: اگر از زن به پرسند که چه کسی به تو زنا کرده بگوید: فلان کس. دو حد بر او جاری شود، یکی برای افترا بستن بر دیگری و یکی برای زنا. [۲۲] آنچه مسلم است حرمت عمل زنا اعم از محصنه، غیرمحصنه، به عنف و یا بدون و یا بدون عنف، با محارم یا با غیر محارم است. کلمه زنا با الف مقصوره لغت اهل حجاز و با الف ممدوه لغت اهل تمیم است. [۲۳] زنا داخل کردن آلت تناسلی مرد بالغ و عاقل در فرج زن، بلکه مطلق جنس مونث است مراد است، خواه از جلو باشد یا عقب، به طوری که آن زن بر وی حرام باشد و بین آنان عقد نکاح یا شبهه ای که موجب اعتقاد به حلال بودن عمل است نباشد و نیز به اندازه ختنه گاه فرو رفته باشد در حالی که علم به تحریم این عمل داشته و در انجام آن مختار بوده است.
بنابراین در مورد تحقیق زنا قیود زیر وجود دارد:

برای دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت  fumi.ir  مراجعه نمایید.

  1. فرو کردن آلت تناسلی، از این رو بدون آن همچون انجام تفخیذ و غیر آن زنا محقق نمی شود. اگر چه حرام است و موجب تعزیر می گردد.
  2. عمل باید توسط مرد بالغ صورت گیرد، لذا اگر پسر بچه ای اینکار را انجام دهد صرفاً تادیب می شود.
  3. انجام دهنده باید عاقل باشد. لذا مطابق قول قوی تر، دیوانه حد زنا نمی خورد زیرا حکم تکلیف از او برداشته شده است و از اطلاق سخن مصنف استفاده می شود که در اصل حد زنا تفاوتی بین آزاد و بنده وجود ندارد. همین قول هم صحیح است اگر چه در خصوص مقدار و شیوه اجرایی در پایان آن دو تفاوت وجود دارد.
  4. فرو بردن در فرج زن باشد، لذا فرو بردن آلت تناسلی در منافذ دیگر بدن زن اگر چه به موجب شهوت و انزال گردد، تاثیری ندارد. مراد از فرج مطلق شرمگاه است چنانچه جوهری به آن تصریح کرده است از این رو شامل جلو و عقب می شود. اگر چه اطلاق فرج بر قبل بیشتر است.
  5. زن بالغ باشد یعنی به سن نه سالگی رسیده باشد. که واژه مرأه مونت مرء است و مرء هم یعنی مرد و میان زن عاقل و دیوانه، آزاد و کنیز و مرده و زنده فرقی نیست. اگر چه همان گونه که ذکر خواهد شد، مجازات زنا با زن مرده شدیدتر است با این قید، فرو بردن آلت تناسلی در دُبُر مرد زنا محسوب نمی شود؛ اگر چه این عمل زشت و مجازات آن شدیدتر است.
  6. زن، به مرد زانی حرام باشد، بنابراین اگر به واسطه زوجیت یا ملک بر او حلال شده باشد زنا محقق نمی شود و زن حرام، شوهردار و بدون شوهر را شامل می شود و نیز محارم مرد، زوجه ی در حال حیض، زن ظهار شده یا ایلاء شده توسط شوهر، زوجه ی در حال احرام یا غیر آن (مثل زوجه ی معتکفه یا در حال روزه). کنیز مرد که به عقد دیگری درآمده است، کنیزی که در عده به سر می برد، کنیز در حال حیض و مانند آن، همگی در عنوان زن حرام داخل هستند.
  7. آن زن در عقد[۲۴] فرد زانی یا در ملک او باشد و در اثر شبهه هم با او نزدیکی نکرده باشد، با این قید، نزدیکی با زوجه ای که به واسطه ی عارض شدن یکی از اموری که قبلاً ذکر شده، نزدیکی با او حرام است. همچنین و طی مولی با کنیزی که در اثر عروض چیزی نزدیکی با او حرام گشته است. از تعریف زنا خارج می شود، بنابراین اگر چه عملی حرام است ولی بر انجام آن حد مترتب نمی گردد. به همین دلیل ذکر قید هفتم پس از بیان حرام بودن زن، ضروری است چون اگر این قید نباشد نزدیکی مرد با همسر یا کنیزش در موارد یاد شده زنایی خواهد بود که باعث حد می شود. البته قید هفتم ما را از ذکر قید ششم بی نیاز می کند ولی این امر موجب لغو و زائد بودن قید ششم نیست، زیرا سابق بودن این قید بر قید هفتم ذکر آن را سودمند می کند.
  8. داخل کردن به اندازه ختنه گاه و بیشتر باشد بنابراین اگر کمتر از این مقدار داخل کند. زنا تحقق نمی یابد چنانچه نزدیکی نیز تحقق نمی شود. چون این دو (وطی و زنا) در باب حد با هم ملازمت دارند. حال اگر سر آلت صحیح باشد لازم است تمام حشفه داخل گردد و اگر سر آلت یا قسمتی از آن بریده شده باشد، به مقدار حشفه داخل گردد هر چند تلفیقی از بعض حشفه و قسمتی دیگر باشد.
  9. زنا کننده علم به تحریم عمل داشته باشد لذا اگر به دلیل تازه مسلمان شدنش از حرمت این عمل آگاه نباشد. یا شبهه ای که موجب توهم حلال بودن عمل شدن است وجود داشته باشد مثل آنکه زن اجنبیه ای خود را در اختیار او گذاشته وبرای او حلال نموده باشد. اگر چنین چیزی در حق آن مرد امکان داشته باشد، او زناکار به شمار نمی آید.

۱۰-فاعل زنا مختار باشد، لذا اگر کسی بر زنا اکراه شود بر فاعل بنابر قول صحیح تر و به قابل اجماع فقهاء حد جاری نمی شود. [۲۵]
که در تعریف زنا اقوال دیگری نیز ذکر گردیده است که بیان آن خالی از لطف نیست.
زنا عبارت است از انکه انسان مکلف، ذکرش را به اندازه ختنه گاه در فرج زنی که بر وی حرام است داخل کند. بی آنکه عقد یا شبهه ای در میان باشد و ایلاج با پنهان شدن حشفه در قُبُل یا دُبُر تحقق می یابد. بنابراین اگر کسی با یکی از محارم خود عهدی ببندد و با عمل به حکم یا موضوع با وی نزدیکی کند مورد حد قرار نمی گیرد[۲۶]. چه در تعلق حد، علم به حکم (حرمت) و موضوع شرط می باشد. نیز اگر نزدیکی ناشی از شبهه باشد حد ساقط می شود. البته اگر شبهه تنها از طرف یکی از آن دو باشد، حد تنها از کسی ساقط می شود که امر بر وی مشتبه شده باشد، زیرا ثبوت حد بر هر یک از آن دو تابع تحقق موضوع زناست. [۲۷]
۲-۲-۲- لواط
لواط نیز از گناهان بزرگ است و بنا به نص صریح قرآن این عمل قبل از قوم لوط نبوده و اولین بار قوم لوط مرتکب این عمل شده است. در قرآن کریم خداوند متعال می فرماید:« ثُمَّ إِذَا کَشَفَ الضُّرَّ عَنْکُمْ إِذَا فَرِیقٌ مِنْکُمْ بِرَبِّهِمْ یُشْرِکُونَ »« لِیَکْفُرُوا بِمَا آتَیْنَاهُمْ فَتَمَتَّعُوا فَسَوْفَ تَعْلَمُونَ»[۲۸]معنی آیات شریفه «باز وقتی که بلا ازسرشما رفع کرد، گروهی ازشما به خدای خود شرک می‌آورید»«وبا وجود آن همه نعمت که به آنها دادیم بازبه راه کفروکفران می‌روند. باری به کامرانی حیوانی بپردازید که به زودی خواهید دانست.»
خداوند متعال درآیه شریفه دیگری می‌فرماید: «وَ لُوطاً إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ أَ تَأْتُونَ الْفَاحِشَهَ مَا سَبَقَکُمْ بِهَا مِنْ أَحَدٍ مِنَ الْعَالَمِینَ »« إِنَّکُمْ لَتَأْتُونَ الرِّجَالَ شَهْوَهً مِنْ دُونِ النِّسَاءِ بَلْ أَنْتُمْ قَوْمٌ مُسْرِفُونَ »[۲۹] معنی آیه شریفه«ولوط رابه رسالت فرستادیم که به قوم خود گفت:آیا عمل زشتی که پیش ازشما هیچکس بدان مبادرت نکرده بجا می آورید»«شما زنان را ترک کرده وبامردان سخت شهوت می رانید. آری که شما قومی فاسق ونابکارید»
این آیات دلالت بر حرمت عمل لواط دارد: ولی مجازاتی در قرآن برای عمل مزبور تصریح نشده است. در روایت نقل شده از امیرالمومنین علیه السلام که فرموده است: « اگر شایسته بود که یکی را دوبار سنگسار نمود آن لواط کننده بود»[۳۰] مقصود از لواط، جماع کردن دو مرد با یکدیگر است، خواه حشفه در دُبُر پنهان شود یا نشود[۳۱] و از کتاب قواعد علامه نقل شده است که وی پنهان شدن حشفه را شرط دانسته است.[۳۲]
۲-۲-۳- تفخیذ
فخذ به معنی ران است و عبارت از مالیدن ذکر است میان دو ران، فقها، لواط را اعم از تفخیذ و لواط به معنای واقعی می دانند: یعنی اطلاق لواط بر تفخیذ بر وجه مجاز می باشد. و لواط یا ایقابی است یا غیرایقابی که همان تفخیذ است. و حد تنفیذ، آنگاه که بدون ایقاب یعنی بدون پنهان شدن حشفه در دُبُر باشد صد تازیانه است. در این حکم فرقی میان مسلمان و کافر و محصن و غیرمحصن، فاعل و مفعول نیست. و حتی صاحب جواهر بر تعیین یکصد تازیانه به عنوان حد شرعی تفخیذ ادعای اجماع نموده است. ایشان دلیلی که بر این نظر آورده است روایتی است از امام صادق (ع) که فرموده اند: « اگر مرد با مرد دیگری فعلی انجام دهد، اگر دخول نکرده باشد حد زده می شود و اگر دخول نماید بصورت ایستاده نگه داشته می شود سپس با شمشیر یک ضربه زده می شود»[۳۳]